Hastanemizdeki Engelli Uygulamaları
08 Ocak 2019

Hastanemizde Engelli Uygulamaları

      Hastanemizde engellilerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırmak için hastane binası içi ve dışında engelli dostu değişiklikler yapılmıştır. Görme engelliler için Braille Alfabesi ile hazırlanan iç dış mekan yönlendirmeleri, yönlendirme tabelaları, kat panoları, bilgilendirme panosu, merdiven ve basamak kaydırmaz bandı, küpeşte gibi fiziksel düzenlemeler ile yönlerini bulmaları sağlanmıştır. 

  • Engellilere yönelik sağlık hizmeti sunumunda Bakanlığımızın 2010/73 -80 sayılı “Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırasına İlişkin Genelgesi” hükümlerine uygun hareket edilmektedir.
  • Engelli bireylere refakatçi olarak karşılama ve yönlendirme görevlileri yardımcı olmaktadır.
  • İşitme engelli hastalar için işaret dili bilen personel istihdam edilmiştir.
  • Asansör, tuvalet, lavabo, müracaat bankosu gibi ortak alanların her özür grubuna hitap edecek şekilde düzenlenmesi, tekerlekli sandalye transferini kolaylaştıracak ve tekerlekli sandalye manevrasına imkan verecek şekilde görülen alanlar tutunma barlarıyla desteklenmektedir. Engelli hastalarımızın kullanabilecekleri tuvalet ve lavabolar yapılmıştır.
  • Engellilere yönelik otoparkta personel ve engelli hastaların araçları için yer ayrılmış ve standartlara uygun olarak işaretlenmiştir.
  • Ortak alanlarda ve asansörlerde her engelli grubundaki kişilerin algılayabileceği şekilde yazılı,  görsel ile asansörlerde  yönlendirme uygulaması yapılmıştır.